Relacja z IV Narodowego Kongresu Żywieniowego


  Piszę dla Was na świeżo po IV Narodowym Kongresie Żywieniowym - jest to jedno z najważniejszych wydarzeń dotyczących zdrowego stylu życia w Polsce! Tegoroczna edycja skupiała się głownie na problemie otyłości oraz zaburzeń odżywiania wśród dzieci i młodzieży.

   Prof. Jarosz, jedna z najważniejszych osób w dziedzinie dietetyki, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia zaprezentował m.in. zmiany w Piramidzie Zdrowego Żywienia, oficjalna nazwa piramidy brzmi Piramida Zdrowego Żywienia i Stylu Życia (dawniej: aktywności fizycznej) Dzieci i Młodzieży.
   Uważam, że zmiana nazwy jest zasadna, ponieważ w dobie XXI wieku, aby zapobiegać wielu chorobom cywilizacyjnym (w tym nadwadze i otyłości) istotne są, nie tylko prawidłowa dieta i aktywność fizyczna, ale jak zaznacza sam prof. Jarosz – długość i jakość snu, przestrzeganie zasad korzystania z komputera, telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych.
Dzieci od 6 – 12 lat powinny spać minimum 10 godzin dziennie. Zaleca się również ograniczenie korzystania z telefonu i oglądania telewizji do około 2 godzin dziennie.

è Dr Regina Wierzejska na swojej prelekcji poruszyła problem aktywności fizycznej u kobiet w ciąży. Okazuje się, że około 40-50% Polek NIE podejmuje żadnej aktywności fizycznej przez całą ciąże, tylko 9% jest aktywna regularnie.

è Dr Anna Fijałkowska mówiła o narastającym problemie nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży w Polsce. Nadmierną masę ciała częściej obserwuje się wśród chłopców, ale to dziewczynki częściej zaczynają odchudzanie. Odsetek dziewczyn z niedowagą jest wyższy niż otyłych, lecz jest to mniej nagłaśniane, dlatego błędne jest prowadzenie u nich diety redukcyjnej. Nie oznacza to zarazem, że gdy problem nadmiernej masy ciała występuje, nie należy nic z tym robić, wręcz przeciwnie. Ważne jest monitorowanie masy ciała dzieci, aby bezpodstawnie nie wprowadzać niepotrzebnych czynności. 

è Bardzo mi się podobała prelekcja mgr Magdaleny Siuby-Strzelińskiej oraz mgr Klaudii Wiśniewskiej, które w szybki i przejrzysty sposób przedstawiły rankingi najlepszych i najgorszych diet 2018 roku. Na podium niezmiennie: dieta śródziemnomorska, dieta DASH oraz dieta fleksitariańska, której nazwa pochodzi od słowa „flexible” czyli „elastyczny”, „gładki”. Dieta ta opiera się na zasadach diety wegetariańskiej, ale dopuszcza OKAZJONALNE spożywanie ryb i mięsa. Myślę, że o tym sposobie żywienia warto powiedzieć nieco więcej, dlatego spodziewajcie się niedługo artykułu na ten temat Jedną z najmodniejszych, a zarazem najgorzej ocenianych pod względem korzyści dla zdrowia, jest dieta ketogenna, która moim zdaniem powinna znajdować zastosowanie tylko do leczenia padaczki lekoopornej. 


è Zaburzenia odżywiania, to poważny problem, którego leczenie często okazuje się bardzo trudne. Obserwowanie swojego dziecka od młodzieńczych lat ma niebagatelne znaczenie. Im szybciej zauważymy problem, tym szybsze i efektywniejsze leczenie. Wiecie ile posiłków tygodniowo rodzice spożywają z dziećmi? Mniej więcej 1 tygodniowo (niedziela). Gdyby, to był 1 posiłek dziennie, można by było uznać to za sukces. Tutaj apel do rodziców i przyszłych rodziców, aby wspólnie celebrować posiłek, jedząc go w miłej, rodzinnej atmosferze, rozmawiając ze swoimi dziećmi. 

      Debaty, które odbyły się dnia drugiego dotyczył podobnej tematyki. Edukacja żywieniowa w szkołach nie jest na zadowalającym poziomie, generalnie około 90 % dyrektorów szkół deklaruje, że w placówce realizowane są projekty związane ze zdrowym stylem życie, natomiast późniejszy wywiad wykazuje, że tych działań jest za mało i są wybiórcze (np. festiwal zdrowego odżywiania RAZ W ROKU, prelekcja TYLKO dla klasy 5, warsztaty TYLKO dla chętnych). Ponadto zwrócono uwagę na edukację kulinarną dzieci i młodzieży - również uważam, że należy uczyć od najmłodszych  lat nie tylko o tym co należy jeść, ale jak daną rzecz przygotować! Długa droga przed nami, żeby to się zmieniło, ale jestem dobrej wiary. 
          Na tym zakończę swoją relację. 

     Trzymajcie się, 
     Miłej niedzieli :) 


  

Komentarze

Popularne posty