Wegetariańskie kotlety z buraków i kaszy jaglanej

     Znowu wegetariańsko i bezglutenowo. Zimą kalendarz sezonowych owoców i warzyw nie ma do zaoferowania za wiele, dlatego nie kombinuję na siłę i nie kupuję wymyślnych produktów. Za totalną abstrakcję uważam zakup truskawek czy malin, gdzie wiadomo, że nie ma opcji, aby bez silnych wspomagaczy uzyskać dorodne i wartościowe truskawki. Na zdjęciu sałata, czyli w XXI wieku źródło metali ciężkich i azotanów. Jako dietetyk często dostaję pytania "a co z tymi warzywami rosnącymi przy drodze", " co z jabłkami pryskanymi na potęgę chemicznymi środkami", "czy mogę jeść ryby"?  Jak odpowiadać na takie pytania, gdy nie ma pewności co dany producent dodaje do produktu, który kupujemy, i/lub na ile ta substancja została zgromadzona w surowcu. Moim małym zboczeniem zawodowym jest to, że jak jadam daktyle, to nie skupiam się na fakcie, że to daktyle, tylko widzę te wszystkie wartości, których sobie dostarczam, jak piję koktajl owocowy, to oprócz tego, że zachwycam się smakiem, to czuję potężną dawkę antyoksydantów w swoim organizmie 😅  I jedząc jabłko, wcale nie chcę czuć tego, że jem pestycydy, chcę czuć, że jem pektyny i inne witaminy. Zachęcam zatem do delikatnego manipulowania swoim mózgiem i skupianiu się na walorach odżywczych, nie na wadach. Nam, jako konsumentom dbającym o zdrowie pozostaje jedynie stosować techniki, które w jakimś stopniu mogą pomóc pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Albo po prostu trzeba zacząć sadzić pomidory, sałatę, cebulę i inne wspaniałości we własnym ogródku czy na balkonie. I voila :) 


A co do kotletów buraczanych - są idealne! Na śniadanie (kanapka), jako kotlet do burgerów, jako dodatek do obiadu czy nawet na kolację z brokułami i serem feta? Z podanych składników wychodzi około 6-7 sztuk (dość małych) - obstawiam, że na 2 porcje.


Składniki:
  • 2 buraki (łącznie około 200g)
  • 50 g kaszy jaglanej do ugotowania
  • 50 g cebuli
  • Przyprawy: po płaskiej łyżeczce - czosnku, bazylii, ziół prowansalskich, papryki mielonej słodkiej + pół łyżeczki pieprzu ziołowego/ew.  mniej pieprzu czarnego + 2 x szczypta soli himalajskiej i papryki chilli/pieprzy cayenne 
  • 1 jajko
  • 1 łyżka mąki kukurydzianej/gryczanej - w wersji bezglutenowej albo np. orkiszowej. 
  • 1 łyżka oleju rzepakowego do smażenia - można upiec kotlety w 180 stopniach (ok 35-40 min.)

Przygotowanie:
  • Ugotować wcześniej opłukaną kaszę jaglaną
  • Buraki zetrzeć na tarce o drobnych oczkach
  • Wymieszać wszystkie składniki, opcjonalnie doprawić swoimi ulubionymi ziołami
  • Usmażyć lub upiec kotlety

Kaloryczność 6-7 kotlecików (z wliczonym olejem do smażenia):
Kcal: 525 
Białko: 19,8 g
Tłuszcz: 18,7 g
Węglowodany: 64,2 g
Błonnik: 11,5 g
Żelazo: 10, 4 mg
Potas: 1209 mg (1,2g)
Magnez: 147 mg
Wapń: 197 mg
Cynk: 4,9 mg

Niesamowicie pyszne i niesamowicie zdrowe! 




Komentarze

Popularne posty