Spirulina | Właściwości | Przykłady posiłków


40 g mixu płatków, 250 ml płynu,
1 łyżeczka ksylitolu, 3 g spiruliny,
pół banana, morele suzzone,
wiórki kokosowe. 
Dzisiaj słów kilka o zielono-niebieskich algach, które z niehandlowego punktu widzenia są tylko (albo aż) glonami. Ich zapach totalnie nie zachęca do konsumpcji, ale właściwości prozdrowotne sprawiają, że warto przemycać je w swoich posiłkach. Proszek ze spiruliny dodawany do żywności sprawia, że posiłki zyskują przyjemny, zielononiebieski kolor.

Przejrzałam kilka publikacji naukowych i dla usystematyzowania definicji spiruliny sprzedawanej w sklepach - mianem spiruliny określa się produkty wytwarzane z cyjanobakterii rodzaju Arthrospira. Nie należy tu się bać frazy "cyjano", ponieważ cyjanobakterie Arthrospira nie wytwarzają toksycznych składników. Przeprowadzają proces fotosyntezy dzięki zawartości barwników chlorofilowych.

Spirulina swoje właściwości zawdzięcza swojemu bogatemu składowi chemicznemu. Dostarcza protein oraz licznych substancji bioaktywnych, takich jak: beta-karoten, witaminy B12, fikocyjaniny, C-fikocyjaniny, R - fikocyjaniny, jodu, kwasu gamma-linolenowego, wapnia i wielu, wielu innych.  Wysoka zawartość białka sprawia, że spirulina może być świetnym produktem, który odżywi organizm wegetarian/wegan/osób trenujących/po wypadkach i w różnych przypadkach chorobowych.

Wyżej wymienione składniki pełnią funkcję przeciwutleniaczy oraz wzmacniają organizm i wspomagają procesy jego oczyszczania (między innymi z metali ciężkich). Publikacje naukowe zaznaczają jej pozytywny wpływ na pobudzenie aktywności krwiotwórczej, dzięki czemu może pomóc w leczeniu anemii. Ponadto dzięki zawartości fikocyjaniny przyswajalność żelaza przez organizm może wzrosnąć dwukrotnie (fikocyjanina wykazuje zdolność do tworzenia kompleksów z żelazem). 

Barwniki spiruliny - chlorofil, fikocyjaniny, fikoerytryny wykazują właściwości ochraniające przed promieniowaniem UV, o czym warto pamiętać latem, gdy ekspozycja na promienie świetlne jest za duża. Ochrona skóry przed promieniowaniem opóźnia starzenie się skóry. Fikocyjaniny wykazują potencjał przeciwnowotwrowy - pobudzenie komórek układu odpornościowego, właściwości immunomodulujące, hamowanie wzrostu guza, wspomaganie naprawy DNA.

Badania przeprowadzane na ludziach wskazują jej możliwe pozytywne działanie na stabilizację ciśnienia tętniczego krwi, poziomu hemoglobiny glikowanej (istotne przy leczeniu cukrzycy) oraz zmniejszeniu poziomu cholesterolu frakcji LDL i zwiększenie poziomu frakcji HDL. Regularne spożywanie alg pozytywnie wpływa na gospodarkę lipidową, zwiększając stężenie lipazy lipoproteinowej i obniżając tym samym stężenie niekorzystnych parametrów gospodarki lipidowej.

Wszystko ma swoje plusy i minusy. Niestety okazuje się, że część producentów sprzedaje słabej jakości spirulinę, przez co nie możemy cieszyć się jej wszystkimi walorami zdrowotnymi. Warto wybierać produkty certyfikowane. Spirulina uznawana jest za dość bezpieczny produkt, jednak mogą po jej spożyciu mogą pojawić się efekty uboczne takie jak: zaparcia (podczas suplementacji występuje zwiększone zapotrzebowanie organizmu na wodę), swędzenie skóry, nudności, wymioty.

Spirulinę najlepiej dodawać do koktajli lub ostygniętych owsianek/kaszy jaglanej etc. na początku w ilości np. 2.5 g, zwiększając dawkę do 4-5 g/dziennie. Niedługo zrobię placuszki ze spiruliną i na pewno podzielę się przepisem :)


Do poczytania -> źródło (polecam nr 2): 
1. Fenert B., Zarzycki P.K., Charakterystyka wybranych właściwości leczniczych cyjanobakterii z rodzaju Arthrospira,  Bromat. Chem. Toksykol, 2, 2015.
2. Gumela i wsp., Wpływ suplementacji spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeñ Metabolicznych 2013, tom 4, nr 4, 199–209

Banan, jabłko, pół awokado i 3 g spiruliny - całość zmiksować. Można rozcieńczyć wodą i schłodzić. 





Komentarze

Popularne posty